دانشگاه های روسیه

تحصیل در کشور روسیه در مقاطع پزشکی در شش سال به طول می انجامد و برخلاف کشور ایران که تحصیل در این رشته در 7 سال صورت میگیرد و همچنین تحصیل رایگان در این کشور 5 ساله میباشد. دانشجویانی که از دانشگاه های این کشور فارغ التحصیل میشوند از دانشگاه های شهرهای مسکو ، سنت پترزبورگ و … به راحتی میتوانند در کشورهای مختلف اروپایی و همچنین ایران به تحصیل ادامه دهند و همچنین به راحتی میتوانند شغل مورد نظر خود را پیدا کنند این دانشگاه ها دارای تاییدیه وزارت بهداشت کشور ایران نیز می باشند.

همچنین دانشگاه روسیه در رشته های غیرپزشکی نیز به رار دارای دانشجو می باشند که به سه زبان مختلف تحصیل کنند که سه زبان معمول این دانشگاه ها عبارتند از روسی ، انگلیسی ، فرانسوی. دانشجویانی که تقاضای تحصیل در این دانشگاه ها به زبانی غیر از روسی می باشند باید ابتدا مصاحبه ای که توسط دانشگاه صورت میگیرد را قبول شوند و تاییدیه را دریافت نمایند این مصاحبه ها اصلا سخت نمی باشند و اگر مقداری زبان انگلیسی بلد باشید میتوانید این مصاحبه را به راحتی قبول شوید.

شاید بتوان گفت گل سرسبد تحصیل در روسیه، تحصیل در رشته های علوم پزشکی و دندانپزشکی در دانشگاه های این کشور می باشد. با توجه به اینکه در حال حاضر می توان تحصیل در کشور های اروپایی اعم و بعضا آسیایی، کشورهایی از قبیل انگلستان ، فرانسه یا چین و غیره در زمره بهترین انتخاب ها برای ورود به رشته های علوم پزشکی و دندانپزشکی می باشند. اما متاسفانه باید گفت جهت تحصیل در رشته های علوم پزشکی پزشکی بسیاری از کشورهای یادشده در ارائه ی پذیرش به متقاضیان خارجی در رشته های پزشکی محدودیت های بسیاری را ایجاد می کنند که  برای مثال جدای از داشتن مدرک تخصصی رشته زبان انگلیسی یا زبان خاص هر کشور به شرکت و قبولی در آزمون بورد تخصصی رشته های پزشکی و دندانپزشکی اشاره کرد که این خود مسیری بسیار سخت و پر تلاش می باشد.

با توجه به اصول اول و دوم قوانین سیستم آموزش و پرورش کشور روسیه حق دسترسی آسان به آموزش یکی از اولین و بدیهی ترین حقوق هر شهروند روس محسوب میگردد و بر همین معیار دولت این کشور امکان دستیابی به اموزش را بدون وابستگی به نژاد، ملیت، زبان، جنس، سن، وضعیت سلامتی، مذهب و موقعیت اجتماعی به صورت جدی تضمین نموده است همچنین تحصیل و فراگیری علوم  برای همه مردم یک امر اجباری می باشد به همین جهت این کشور دارای سرانه بسیار بالای افراد باسواد در جهان می باشد.