پزشکی در روسیه

تحصیل پزشکی در روسیه

همانطور که در مطالب گذشته راجع به کلیات تحصیل در روسیه برای شما عزیزان توضیحاتی ارائه کردیم در ادامه به بررسی برخی از رشته های تحصیلی که بیشترین طرفدار را در سطح کشور روسیه برای متقاضیان کشورمان دارد، می پردازیم که یکی از این رشته های پر طرفدار پزشکی در روسیه می باشد.

باید بدانید که پزشکی در روسیه به علاوه دندانپزشکی و داروسازی در کشور روسیه از مهمترین و مورد استقبال ترین رشته های تحصیلی در این کشور می باشد. سالانه تعداد بسیاری بالای متقاضیان ادامه تحصیل از کشورمان وارد روسیه می شوند که اکثرا در رشته های یاد شده مشغول به تحصیل می شوند. البته ناگفته نماند که رشته های علوم مهندسی نیز در این کشور دارای متقاضیانی می باشد چرا که دانشگاه های مهندسی مطرحی همچون دانشگاه لتی سنت پترزبورگ و یا دانشگاه ایتمو سنت پترزوبورگ، در سطوح  معتبری در منطقه و جهان می باشند.

به طور معمول و کلی می توان گفت پزشکی و  دندانپزشکی بعلاوه داروسازی در روسیه، پرمخاطب ترین رشته های تحصیلی در روسیه می باشند.

پزشکی در روسیه
پزشکی در روسیه

تحصیل پزشکی در روسیه به چه صورت است؟

نکته قابل توجهی که وحود دارد توجه به این موضوع است که شما برای تصحیل در رشته پزشکی روسیه نیازی به داشتن مدرک دیپلم رشته تجربی ندارید و می توانید با مدرک دیپلم و پیش دانشگاهی هر یک از شاخه های نظری در دانشگاه های کشور روسیه وارد رشته پزشکی شوید. همچنین لازم است بدانید این موضوع هیچ محدودیت سنی برای شما ندارد. این بدان معنی است که شما می توانید از پس از 17 سالگی و پایان مقطع پیش دانشگاهی و یا در 35 سالگی به روسیه بیایید و در رشته پزشکی وارد تحصیل شوید.

طول تحصیل در رشته پزشکی روسیه به مدت 6 سال می باشد و پس از آن شما با مدرک معادل دکترای عمومی از دانشگاه فارغ التحصیل می شوید. پس از آن می توانید به ایران بازگردید و یا می توانید در مقاطع بالاتر به ادامه تحصیل بپردازید.

آیا پس از فارغ التحصیلی در رشته پزشکی از دانشگاه های خارج کشور، می توانید در ایران به طبابت بپردازید؟ در پاسخ به این سوال باید گفت که بله، می توانید. البته برای این کار مدرک شما باید توسط وزارت بهداشت کشورمان تائید شود. اما این وزارتخانه چگونه مدار تحصیلی را تائید می کند. هر ساله معاونت آموزش این وزارتخانه نسبت به ارزشگذاری دانشگاه های پزشکی کشور های جهان که از نظر این وزارت خانه معتبر می باشد، اقدام می کند. شما اگر در دانشگاهی که در لیست دانشگاه های معتبر وزارت بهداشت تحصیل کنید، مدرک شما پس از فارغ التحصیلی با طی کردن روند اداری مخصوص به خود ارزیابی می شود و پس از آن می توانید در ایران نیز به طبابت بپردازید. اما اگر دانشگاهتان در این لیست مذکور وجود نداشت باید چکار کرد؟

وزارت بهداشت ایران برای آن دسته از کسانی نیز که در دانشگاه های خارج از لیست اعلامی وزارت بهداشت تحصیل کرده اند، شرایطی برای تائید مدرکشان اعلام کرده است. این شرایط به عنوان مثال عباتند از پذیرفته شدن در آزمون تخصص یکی از دانشگاه های مورد تائید وزارت بهداشت! این به این معنی است که شما صرفا با پذیرش در این مقطع تحصیلی می توانید با نامه پذیرش خود به وزارتخانه مراجعه کنید و مدرک دکترای خود را ارزشیابی کنید.

راجع به روش های تائید مدارک پزشکی دانشگاه های خارج از لیست وزارت بهداشت در قسمت تحصیل در روسیه پرداخته شده است، آن را مطالعه کنید!

پزشکی در روسیه

هزینه تحصیل پزشکی در روسیه چگونه است؟

در رابطه با هزینه تحصیل پزشکی در روسیه باید به این موضوع توجه داشته باشید که این هزینه ها به نسبت دیگر کشور های اروپایی و منطقه اطراف ایران به مراتب پائین تر می باشد در حالی که کیفیت آموشی دانشگاه های روسیه به مراتب بالاتر از این کشور ها می باشد. برای تحصیل در رشته پزشکی در دانشگاه های مورد تائید ایران که در لیست اعلامی از سوی وزارت بهداشت در سال 2020-2021 قرار گرفته است، هزینه ها به این صورت می باشد:

هزینه تحصیل پزشکی در دانشگاه پاولوف سنت پترزبورگ در سال 2020 مبلغی در حدود 5500 دلار می باشد.
هزینه تحصیل در رشته پزشکی دانشگاه دولتی لومونوسوف در سال 2020 مبلغی در حدود 8000 دلار در سال می باشد.
هزینه تحصیل در رشته پزشکی دانشگاه نووسیبیرسک نیز در سال 2020 مبلغی در حدود 6500 دلار برای یک سال تحصیل می باشد.

دانشگاه های نام برده در بالا به عنوان تنها 3 دانشگاه مورد تائید وزارت بهداشت ایران به زبان روسیه و در رشته پزشکی می باشد. دیگر دانشگاه های علوم پزشکی کشور روسیه در این لیست قرار نگرفته اند، که جای تعجب دارد. چرا که برخی از بهترین دانشگاه های این کشور همانند دانشگاه ملی سنت پترزبورگ مورد تائید قرار نگرفته اند.

البته همانطور که گفته شد، مدارک دیگر دانشگاه های علوم پزشکی که در لیست فوق قرار ندارند نیز قابلیت ارزشیابی خواهند داشت. بر این اساس برخی دیگر از بهترین انتخاب های دانشگاهی که می تواند برای متقاضیان تحصیل در رشته پزشکی در کشور روسیه قرار داشته باشد، می توان به دانشگاه های زیر اشاره کرد:

دانشگاه ایالتی پزشکی اوفا در رشته پزشکی سالانه شهریه ای در حدود 4500 دلار می باشد.
دانشگاه مچنیکوف سنت پترزبورگ در رشته پزشکی سالانه شهریه ای در حدود 3500 دلار خواهد داشت.
دانشگاه پزشکی پدیاتریچسکی نیز دارای شهریه ای در حدود سالانه 3500 دلار می باشد.

از ارزان ترین دانشگاه های پزشکی کشور روسیه که در شهری زیبا نیز واقع شده است می توان به دانشگاه پزشکی پسکوف اشاره نمود، شهریه رشته پزشکی دانشگاه پسکوف سالانه مبلغی در حدود 2500 دلار می باشد.

هزینه زندگی در روسیه چگونه است؟

به غیر از هزینه شهریه سالانه هر دانشگاه که در بالا به آن اشاره شد، هر دانشجو در روسیه چند نوع هزینه دیگری نیز دارد. هزینه محل زندگی در روسیه و هزینه خورد و خوراک در روسیه. اغلب دانشگاه های پزشکی کشور روسیه به دانشجویان خوابگاه های دانشجویی ارائه می کنند که این خوابگاه ها با توجه به ایالتی بودن یا نبودن دانشگاه قیمت های متفاوتی دارد. هزینه سالانه خوابگاه های دانشجویی در روسیه چیزی در حدود سالانه 100 تا 150 دلار می باشد که مبلغ بسیار ناچیزی به حساب می آید.

پزشکی در روسیه

هزینه استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی در روسیه به چه صورت است؟

 در رابطه با هزینه حمل و نقل عمومی در روسیه یا به اصطلاح اتوبوس و مترو، نیز باید گفت که به دانشجویان روسی کارت تردد مخصوصی از طرف سازمان مترو و خدمات شهری روسیه اعطا می شود که هر ماهه با پرداخت مبلغی در حدود 10 دلار به طور نامحدود از تمامی وسایل نقلیه شهری اعم از مترو و یا اتوبوس و غیره می توانند استفاده کنند. این کارت های حمل و نقل دانشجویی در روسیه ” ب اس کارت ” خوانده نام دارد.

و در انتها، هزینه خورد و خوراک هر شخص در روسیه متفاوت است، باید بدانید دانشگاه های روسیه همانند دانشگاه های داخل کشورمان دارای سلف غذا خوری و غذاهای دانشجویی نیست و هر دانشجو باید به مانند یک فرد مستقل برای خود غذا تهیه کند. هزینه خورد و خوراک در روسیه برای دانشجویانی که خود برای خود غذا درست می کنند تقریبا برابر با زندگی مجردی و دانشجویی در ایران است و تفاوت  قیمتی آنچنانی با آن ندارد.

لازم است بدانید که در تمامی خوابگاه های دانشگاهی تمامی وسایل مورد نیاز آشپزخانه ای وجود دارد و هرشخص می تواند به راحتی برای خود پخت و پز کند.

در نهایت باید گفت با توجه به شهریه های رشته پزشکی در روسیه و دیگر هزینه های زندگی برای افراد، این کشور به جد یکی از بهترین انتخاب ها برای دانشجویان و متقاضیان تحصیل در رشته های پزشکی در داخل ایران است. شاید تنها موردی که برای افراد ترسناک به نظر برسد، زبان روسی باشد. که باید بدانید با ورود به دوره پادفک زبان روسیه که در طول مدت یک سال به شما تمامی نکات مورد نیازتان در رابطه با زبان روسی را آموزش می دهند، دروس پایه مورد نیاز در رشته های پزشکی روسیه را نیز به شما ارائه خواهند نمود و اصلا جای نگرانی نیست. جهت اطلاع کامل از شرایط دوره پادفک زبان روسی می توانید به مقاله تکمیلی این دوره مراجعه نمایید.

درباره نویسنده

مدیریت

موسس

با توجه به گسترش کلاهبرداری های بعضا شخصی و با نام هایی تحت عنوان شرکت و موسسه های اعزام دانشجو، لازم است با دقت نسبت به انتخاب کسانی که می خواهید آینده خود را به آنها بسپارید اقدام کنید. مدیریت مجموعه روس تحصیل

مشاهده تمام مقالات