تحصیل در روسیه

هرآنچه باید از روسیه بدانیم روسیه بزرگترین کشور جهان است. وسعت روسیه چیزی در حدود قاره آفریقا می باشد. این کشور در طول تاریخ یکی از قدرتمندترین کشور های جهان بوده  و همچنان نیز هست. روسیه همچنین یکی از اعضا دائم شورای امنیت و عضو سابق گروه بیست یا بیست کشور بزرگ صنعتی جهان نیز بوده است. فدراسیون روسیه که قبلا با عنوان اتحاد جماهیر شوروی شناخته می شد اکنون یکی از نزدیک ترین هم پیمانان کشورمان ایران است. این موضوع و نزدیکی این کشور به ایران موجب ایجاد پیوند های سیاسی و اقتصادی و علمی بسیاری بین دو کشور ایران و روسیه گردیده است. در ادامه تلاش داریم مقداری از موضوع تحصیل در روسیه را برای شما بازگو کنیم.

تحصیل در روسیه
تحصیل در روسیه

در این مقاله به تفصیل به تمامی مواردی که شما دانشجویان عزیز جهت تحصیل در روسیه نیاز دارید می پردازیم. کشور روسیه دارای دانشگاه ها و مراکز علمی بسیاری ایست که از این میان چندین دانشگاه این کشور دارای رتبه های علمی بسیار بالا می باشند.

باید بدانید رتبه های علمی بالا به رنکینگ اعلامی از سوی نظام های رتبه بندی دانشگاه های جهان همچون The Times اشاره دارد که رتبه ای زیر هزار یا زیر 500 دنیا را برای دانشگاه ها است. اکثر دانشگاه های روسیه دارای رتبه های خوبی در این نظام های ارزشگذاری می باشند. از جمله دانشگاه هایی که در روسیه چه در رشته های فنی و یا چه در رشته های علوم پزشکی و دندانپزشکی دارای رتبه های بالایی می باشند، می توان به دانشگاه هایی مانند دانشگاه ملی لومونوسوف شهر مسکو و یا دانشگاه ملی سنت پترزبورگ و یا همچنین دانشگاه نووسیبیرسک منطقه سیبری اشاره نمود که همگی دارای رتبه هایی زیر 500 در جهان می باشند.

همانطور که می دانید تحصیل در خارج از کشور دارای شرایطی خاص می باشد. برخی از عمومی ترین این شرایط داشتن تسلط به زبان های رسمی آن کشور ها که اکثرا انگلیسی می باشند، است. همچنین در بسیاری از موارد شما باید دارای مدرک زبان آیلتس با نمره های بسیار بالا خواهید بود تا بتوانید جهت ورود به این دانشگاه ها درخاست بدهید. از دیگر شرایط تحصیل در خارج از کشور داشتن رزومه و سطح علمی بالا با داشتن نمره هایی در سطح عالی در دوران دبیرستان و یا دانشگاه می باشد. موارد اشاره شده از بدیهی ترین الزامات ارائه درخاست به دانشگاه های کشور های اروپایی و یا آمریکایی می باشد.

اما باید بدانید شرایط تحصیل در روسیه به این صورت نیست!!

در روسیه ارائه دروس در رشته های علوم پزشکی و دندانپزشکی و همچنین مهندسی در بسیاری از دانشگاه ها به زبان روسی ارائه می شوند اما بسیاری از این دانشگاه ها این رشته ها را در دیگر زبان ها از جمله انگلیسی نیز ارائه می دهند، حال باید چه کرد؟

تحصیل در روسیه
تحصیل در روسیه

 اولین و مهمترین نکته ای که به عنوان یک متقاضی تحصیل در این کشور باید بدانید این است که دانشگاه های روسیه از شما برای پذیرش ، مدرک زبان درخاست نمی کنند. این به چه معنی است؟ یعنی شما می توانید در رشته پزشکی در این کشور ادامه تحصیل دهید و همچنین در روسیه به زبان انگلیسی درس بخوانید!  اما برای ورود و دریافت پذیرش دانشگاه نیازی به داشتن مدرک زبان انگلیسی ندارید.! همانطور که می دانیم ما در ایران در 12 سال تحصیل بعلاوه دانشگاه رشته زبان انگلیسی را مطالعه می کنیم و همچنین بیش از 80 درصد دانش آموزان ایرانی به کلاس های آموزش زبان انگلیسی بیرون از محل تحصیل خود نیز وارد می شوند.! پس همه دانشجویان یا محصلان ایرانی دارای پایه نسبتا مناسبی از دانش انگلیسی می باشند و باید بدانید همین دانش برای شما جهت تحصیل در روسیه کافی است!!!

تحصیل در روسیه نیازی به داشتن مدرک زبان چه انگلیسی و یا چه روسی ندارد! شما فقط با مدرک دیپلم و پیش دانشگاهی می توانید از هر دانشگاهی پذیرش بگیرید!!

با ما باشید… کار ما همین است

دیگه چی باید بدونیم؟

همانطور که اشاره شد، دانشگاه های روسیه به طور عمومی به زبان روسیه رشته های درسی را ارائه می کنند. شما می توانید وارد “کورس روسی” رشته مورد نظرتان نیز بشوید. اما برای این موضوع باید دانشی از زبان روسی داشته باشید. اما روسی از کجا یاد بگیریم؟

دانشگاه های روسیه دوره ای به نام دوره پادفک زبان روسی برگذار می کنند. این دوره که به دو صورت برای گروه های علوم پزشکی و یا گروه مهندسی برگذار می شود شامل بری دروس آماده سازی دانشجویان خارجی می باشد که به زبان روسی آگاهی ندارند.

در دوره پادفک زبان روسی با شما به مدت 1 سال تحصیلی زبان روسی و همچنین برخی دیگر از دروس پایه و مهم رشته های پزشکی و یا مهندسی به زبان روسی آموزش داده می شود. شما در مدت این 1 سال به زمان مشخصی در دوره پادفک روسی شرکت می کنید و برای ورود به دانشگاه و آشنایی نسبی به زبان روسی آماده می شوید. نکته مثبت این موضوع آن است که بر خلاف زبان انگلیسی که شما در ایران صرفا در کلاس درس مطالعه می کنید و در بیرون از کلاس به زبان فارسی گفت و گو می کنید.

در دوره پادفک زبان روسی شما روسی را یاد می گیرید و در کشور روسیه و شهر محل اقامتتان مجبور به روسی صحبت کردن می شوید و به همین دلیل میزان آگاهی شما از این زبان به شدت بالا می رود زیرا مجبور به زندگی در روسیه هستید. حالا ممکن است برای شما این سوال پیش بیاید که چرا باید به زبان روسی در دانشگاه تحصیل کنید؟! و یا اینکه این سوال برایتان پیش آمده که به چه زبانی در دانشگاه های روسیه درس بخوانید؟؟

جواب این سوال چیست؟

شما پیش از اقدام برای اخذ پذیرش در یکی از دانشگاه های خارج از کشور باید به این موضوع فکر کنید که پس از اتمام دوران تحصیلیتان می خواهید به کشور باز گردید و یا برای ادامه زندگی تان برنامه دیگری دارید؟ و یا اینکه دانشگاهی که در آن به ادامه تحصیل می پردازید آیا ارزش درس خواندن را دارد یا خیر؟ و یا اینکه شهریه ای که برای این دانشگاه هزینه می کنید منصفانه است؟

برای پاسخ به این سوال باید در ابتدا گفت که اگر قصد بازگشت به کشور را دارید در ابتدا باید بفهمید که این دانشگاه انتخابی شما در خارج از کشور جزو لیست دانشگاه های مورد تائید وزارت بهداشت ایران و یا لیست اعلامی دانشگاه های مورد تائید از نظر وزارت علوم و تحقیقات ایران، قرار دارد یا خیر؟

لیست دانشگاه های مورد تائید ایران چیست؟

دو وزارت خانه علوم و تحقیقات و وزارت بهداشت و درمان کشورمان هرساله دانشگاه های کشور های دیگر جهان را مورد ارزیابی قرار می دهند و لیستی برای هر کشور آماده می کنند و اعلام می کنند که دانشگاه هایی که در داخل این لیست قرار دارد مورد تائید ایران هست یا خیر. این به این معنی است که فارغ التحصیلی از این دانشگاه ها و اخذ مدرک کارشناسی و یا مدارک بالاتر همچون دکترا و دکترای تخصصی به مانند فارغ التحصیلی از یکی از دانشگاه های داخلی ایران خواهد بود و مدرک شما پس از فارغ التحصیلی در ایران ارزشیابی خواهد شد و مشکلی از این بابت نخواهید داشت. اما اگر دانشگاه شما در دال این لیست قرار نداشته باشد، مدرک دریافتی شما نیز در ایران دارای ارزش نخواهد بود.

حال چه اتفاقی می افتد؟

باید اشاره کرد که وضعیت لیست اعلامی از سوی وزارت علوم ایران که در ادامه برای دانلود و مشاهده شما قرار دارد تقریبا شامل تمامی دانشگاه های ایالتی و دارای مجوز از کشور های خارجی و به خصوص کشور روسیه می باشد. اما لیست مورد تائید وزارت بهداشت و درمان کشور جهت ادامه تحصیل در رشته های پزشکی و دندانپزشکی بسیار محدودتر و سختگیرانه تر ارائه می شود. لیست اعلامی دانشگاه های مورد تائید وزارت بهداشت ایران هر ساله در بهمن ماه مورد بازبینی قرار می گیرد و به اطلاع عموم دانشجویان می رسد.

به همین جهت با توجه به اینکه بیش از 90 درصد از دانشجویان متقاضی تحصیل در کشور روسیه جهت ادامه تحصیل در رشته های علوم پزشکی و دندانپزشکی به کشور روسیه وارد می شوند، لذا ما در ادامه بیشتر راجع به ورود به رشته های علوم پزشکی و دندانپزشکی روسیه برای شما صحبت خواهیم کرد.

لیست دانشگاه های مورد تائید وزارت بهداشت ایران در سال 2020-2021

وزارت بهداشت ایران در لیست اعلامی خود امسال نام 5 دانشگاه پزشکی روسیه را قرار داده است و تحصیل در این دانشگاه ها را برای متقاضیان مورد تائید قرار داده است. دانشگاه های مورد تائید ایران در کشور روسیه عبارتند از : 1- دانشگاه ملی لومونوسوف مسکو ( رشته پزشکی ) 2- دانشگاه دندانپزشکی سماشکو مسکو ( رشته دندانپزشکی ) 3- دانشگاه سچینوا مسکو ( رشته داروسازی ) 4- دانشگاه نووسیبیرسک سیبری ( رشته پزشکی ) 5- دانشگاه پاولوف سنت پترزبورگ ( رشته پزشکی و دندانپزشکی )

دانشگاه های نامبرده شده در بالا صرفا در رشته های اعلامی و همچنین فقط تحصیل به زبان روسی مورد تائید ایران می باشد. لذا این به این معنی است که تحصیل در رشته پزشکی به زبان انگلیسی در دانشگاه پاولوف سنت پترزبورگ مورد تائید وزارت بهداشت ایران نخواهد بود.

شما باید بدانید که کشور روسیه دارای دانشگاه های ایالتی بسیاری می باشد. این کشور به قدری بزرگ می باشد که در هر ایالت آن یک دانشگاه مرکزی و معتبر قراردارد و شما می توانید در یکی از این دانشگاه ها نیز تحصیل نمایید و مدرک آن دانشگاه هم داخل و هم با توجه به رنکینگ آنها مورد پذیرش در دیگر کشور های اروپایی و کشور های دیگر جهان نیز خواهد بود.

همچنین بنابر اعلام وزارت بهداشت ایران شما اگر در یکی از دانشگاه های غیر تائید روسیه نیز تحصیل نمایید با عمل به یکی از 3 شرط اعلامی می توانید مدرک خود را در ایران نیز ارزشیابی نمایید. از این شرایط می توان به قبولی در مقطع تخصص در یکی از دانشگاه های مورد تائید باشد که از این نظر شرایط سختی نیست و نباید مانند گذشته نگران تحصیل خود در دانشگاهی غیر تائید و عدم ارزشیابی مدرکتان در ایران باشید.

از دانشگاه های معتبر دیگر روسیه که در رنکینگ جهانی نیز دارای رتبه زیر 1000 جهان می باشد، می توان به دانشگاه علوم پزشکی اوفا و یا دانشگاه مچنیکوف سنت پترزبورگ و همچنین دانشگاه پدیا نیز اشاره نمود.

حال برای ورود به رشته پزشکی و دندانپزشکی کشور روسیه چه باید بکنیم؟

در مرحله اول توصیه ما به شما ورود به دوره پادفک زبان روسی می باشد به چند دلیل: اولین دلیل اینکه شما برای زندگی در 5 سال آینده باید در کشور روسیه زندگی کنید و مردم این کشور به زبان های انگلیسی و دیگر زبان ها تسلط زیادی ندارند  شما برای زندگی نیاز دارید که زبان روسی را بدانید. بعلاوه شما می توانید با دانستن یک زبان سوم ارزش علمی شخصیت خود را به شکل قابل ملاحظه ای افزایش دهید.

در مرحله دوم پس از گذراندن دوره پادفک زبان روسی در آزمون ورودی دانشگاه روسی مورد نظر خود امتحان می دهید و وارد کورس اول رشته پزشکی و یا دندانپزشکی خواهید شد. و به تحصیل ادامه می دهید.

هزینه تحصیل در روسیه  و هزینه زندگی کشور روسیه چگونه است؟

یکی از مهمترین دلایلی که کشور روسیه در سال های اخیر به یکی از مقاصد اصلی دانشجویان ایرانی جهت ادامه تحصیل در رشته های علوم پزشکی و دندانپزشکی قرار گرفته است، هزینه نسبتا پائین تحصیل در این رشته ها در کشور روسیه به نسبت دیگر کشور های جهان می باشد. هزینه تحصیل در رشته پزشکی و دندانپزشکی در کشور روسیه با توجه به دانشگاه انتخابی متغیر می باشد. این هزینه از سالیانه 4 هزار دلار برای برخی دانشگاه ها و همچنین تا 11 هزار دلار برای برخی دیگر از دانشگاه ها متغیر می باشد. همچنین هزینه یک زندگی دانشجویی در کشور روسیه برای هر شخص با احتساب خوابگاه از ماهیانه 400 دلار خواهد بود. این ارقام به صورت عمومی بیان شده اند و بسته به سبک زندگی دانشجویان می تواند متغیر باشد.

همچنین شما باید بدانید امکان اخذ بورسیه کامل تحصیلی در کشور روسیه نیز وجود دارد. این به این معنی است که شما می توانید به صورت رایگان در روسیه تحصیل کنید.

شرایط تحصیل رایگان در روسیه به این صورت است که برای هر شخص خارجی هر ساله سهمیه ای برای اخذ بورسیه تحصیلی در نظر گرفته خواهد شد. این سهمیه به مقدار بسیار زیادی بسته به امتیازی دارد که شما برای اخذ بورسیه در روسیه دریافت می کنید. این امتیازات شامل داشتن مدرک زبان روسیه ترکی ( 30 امتیاز ) و یا داشتن مقالات معتبر علمی به زبان روسی و غیره تا سقف ( 20 ) امتیاز می باشد. آخرین سطح امتیازی برای هر شخص 100 امتیاز خواهد بود که هرچقدر شما به این امتیاز نزدیک تر باشید، احتمال دریافت بورسیه تحصیل رایگان در روسیه برای شما افرایش پیدا خواهد کرد.

روس تحصیل شما را در تمامی مراحل دریافت پذیرش و ورود به دانشگاه های روسیه در رشته های پزشکی و دندانپزشکی همراهی و همیاری می نماید…

برچسب گذاری شده در:

, , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

درباره نویسنده

مدیریت

موسس

با توجه به گسترش کلاهبرداری های بعضا شخصی و با نام هایی تحت عنوان شرکت و موسسه های اعزام دانشجو، لازم است با دقت نسبت به انتخاب کسانی که می خواهید آینده خود را به آنها بسپارید اقدام کنید. مدیریت مجموعه روس تحصیل

مشاهده تمام مقالات